Samsung přichází s novým typem QLED a přináší do televizorů 12bitové barvy

Samsung včera představil hlavní novinky ve svých televizorech pro nadcházející rok 2021. Velkou část prezentace věnoval udržitelnosti a ekologii, ale těšit se můžeme také na rozšíření technologie Micro LED a zbrusu nový Neo QLED.

Papírová obal bez zbytečných lesklých potisků je jedna věc, Samsung ale šel dál. Krabice od televizoru půjde jednoduše přestavět na nějaký bytový doplněk. Byť to zavání hipsterským trendem „paletového nábytku“, nad kterým truhláři jen kroutí hlavou, určitě je to lepší varianta, než krabici pouze vyhodit.

A domeček pro kočku se vždycky hodí. Jde navíc o zhruba 200 tisíc tun vlnité lepenky. S tímto konceptem přišel již před několika měsíci, do Česka se ale prozatím dodávají klasická balení. Eko-balení  se vztahuje na všechny modely z řady Lifestyle a většinu řady Neo QLED. Do čeho po letech provozu televizor zabalíte při jeho prodeji z toho úplně jasné není.

Dalším ekologickým aspektem má být nové dálkové ovládání napájené solárním článkem. Pro dostatek energie má přitom stačit i interiérové světlo. Podobný princip fungoval v minulosti i u jiné domácí elektroniky, třeba u kalkulaček. Ovladač půjde nabíjet i přes port USB, a byť Samsung nezmiňuje typ konektoru, podle našich informací půjde o USB-C. MicroUSB by byla ostuda.

Ovladač Samsungu je jinak stále onen perfektní jednoduchý OneRemote, pouze s lehce rovnějším tvarem. Také on je nově vyráběný z jedné čtbrtiny z recyklovaných plastů. Solární článek je na jeho zádech, pro nabíjení tedy musí ležet tlačítky na stole.

Neo QLED: mnohonásobně menší diody a 12bitový obraz

Dosavadní QLED se odsouvá o patro níže. Základem Neo QLED je nový typ podsvícení obrazovky. Displej využívá jako světelný zdroj Quantum Mini LED, tedy mnohonásobně (až 40×) menší světelné diody. S podobným principem přišlo loni TCL (viz jeho technologie MiniLED), u Samsungu ale miniaturní diody využívají překrývající se vrstvy – a dále už technologii zpráva nerozvádí. Řízení podsvícení má na starosti technologie Quantum Matrix, jež omezuje možnost přezáření.

Výsledkem je jas v 12bitové hloubce, tedy 4096 úrovní jasu. Ve spojení s HDR by měla kvalita obrazu poskočit zase o kus výše. Za předpokladu, že na televizoru pustíte kvalitní zdroj video a ne většinu produkce stanic z českého DVB-T2.

Pro vylepšení obrazu SD používá Samsung upscaling pomocí strojového učení a už od jeho první 8K televizoru mu to jde docela dobře. V nových modelech se o to stará vylepšený Neo Quantum Processor s 16 odlišnými neuronovými sítěmi.

Řada Neo QLED bude pro začátek obsahovat dva modely. 8K televizor QN900A a více dostupný 4K QN90A. Šasi zůstává v duchu Infinity One Design a znamená provedení bez viditelného rámečku okolo obrazovky. Televizory využívají také externí box pro konektory známý již z dřívějších modelů, ale vylepšený – Slim One Connect Box.

Slim One Connect Box

Novou generaci bude také provázet několik nových funkcí. Pro hráče je tu mód Super Ultrawide GameView, který umožňuje hrát hry nejen s lepší obnovovací frekvencí s podporou Freesync Premium Pro, ale i v širokém formátu 21:9 či 32:9. Pro lidi s nějakým druhem omezení je tu pak možnost zvětšení oblasti se zobrazením znakové řeči nebo Multi-Output Audio pro možnost zesíleného zvuku do sluchátek.

MicroLED jde do prodeje

Pokud nemáte hluboko do kapsy a opravdu nevíte co s penězi, je tu technologie Micro LED. Poprvé si ji budete moci reálně koupit v úhlopříčkách 110 a 99″, postupně přibudou i menší verze. Podobně jako u OLEDu ani Micro LED nepotřebuje podsvícení, neboť diody si produkují vlastí světlo. Na obrazovce je jich 24 milionů. Nevýhodou této technologie byla od počátu obří a jen pomalu klesající cena, ale letos by se již mělo objevit několik komerčních modelů. Ceny vědět nechtějte.

Samsung časem jistě představí i zbytek televizorů pro letošní rok. Vedle QLEDu bude letos pravděpodobně již jen jedna řada televizorů LCD (byť QLED je také vylepšené LCD). Zaměřuje se hodně i na lifestylové televizory The Frame, The Sero, The Serif, The Premiere či The Terrace.

Nepadlo ovšem ani slovo o OLEDu, respektive QD-OLED, což znamená, že Samsung (byť na technologii zřejmě pracuje) hodlá zatím jít svou cestou. Možná trochu proti proudu ostatních výrobců, kteří preferují OLED, ale třeba také Dolby Vision. Je však jasné, že novinky Samsungu budou mít opět naprosto špičkový obraz a v konkurenci nezapadnou.

zdroj: TZ Samsung

Napsat komentář