Recenze chytré čističky vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro L

Výrobce nabízí chytrou čističku Air Purifier Pro ve čtyřech velikostech, podle objemu vzduchu, který zvládne za hodinu. Neboli podle velikosti vašeho bytu a místností. Chytrost pak spočívá v propojení s mobilní aplikací a automatizaci pomocí vytváření scénářů.

Air Purifier Pro ve velikosti L je rozměrné zařízení, naštěstí ale také docela hezké a kvalitně zpracované, takže do interiéru vcelku zapadne. Na zadní straně má rukojeť pro snadné přenášení mezi místnostmi, pokud byste jej třeba chtěli občas použít i jinde. Čistička se připojuje do zásuvky běžným kabelem, ovládáte ji několika tlačítky a lze ji spárovat i s telefonem. Můžete ji ovládat i hlasem přes Alexu či Google Assitenta. Velikost L má výkon 33 W a zvládá 360 m³ za hodinu. Je vhodná pro místnosti do 40 m³.

Čistička má čtyři filtrovací úrovně a po sundání zadní mřížky se ke všem postupně dostanete. Nejprve narazíte na předfiltr, což je jemná síťka zachycující větší nečistoty. Tu v podstatě nikdy měnit nemusíte, stačí ji občas jen vysát. Manuál uvádí, že zachytí částice nad 2,5 mm, ale mřížka je mnohem jemnější. Za ní najdete standardní HEPA filtr, jaký (byť mnohem menší) bývá i ve vysavačích. Následuje filtr s aktivním uhlím a úplně posledním je UV lampa. Filtry (HEPA a aktivní uhlí) je potřeba měnit přibližně jednou za rok.

Co je to parametr PM2.5?

PM znamená particulate matter, tedy pevné částice. Prostě prach. PM2.5 znamená jejich velikost, konkrétně 2,5 μm. Právě s takto velkými částicemi by si měla čistička poradit. Standard uvádí, že PM2.5 zvládá částice velké 1 až 2,5 μm, i když v manuálu je uvedená i nižší hodnota 0,3 μm. Pro běžnou domácnost je toto zcela dostatečné.

HEPA filtr má zachytit částice od velikosti 0,3 mikronů, různé alergeny, ale také některé viry a bakterie (podle manuálu výrobce). Koronaviry mají asi 0,12 μm, takže těch se to tedy úplně netýká. Filtr s aktivním uhlím pak zvládne vyčistit tabákový kouř či různé škodlivé látky, jako třeba toluen.

Jednotlivé filtry: předfiltr, HEPA, aktivní uhlí a UV lampa

UV lampa sterilizuje prostředí a likviduje běžné viry a bakterie. Jde o záření UV-C s vlnovou délkou 253,7 nm, ale lampa není otevřená směrem do místnosti, takže se není třeba obávat škodlivosti pro zdraví. Současně však také sterilizuje spíše jen filtry samotné a ne celou místnost.

Po zapnutí dojde k roztočení ventilátoru naplno, během pár sekund se ale zařízení ztiší. To mi přijde trochu zbytečné – pokud po startu teprve detekuje znečištění, dá se to dělat i v tichém módu a výkon případně poté zvýšit.

Vzduch nasává ze zadní strany (čistička tedy nemůže stát úplně u zdi) a vypouští jej směrem nahoru. Na přední straně je velký kruhový displej zobrazující na střídačku tři údaje: zjištěný počet pevných částic ve vzduchu (tedy aktuální úroveň znečištění), teplotu a vlhkost okolí. Tyto tři hodnoty se po pěti sekundách střídají. Barva podsvícení okolo displeje pak také indikuje kvalitu ovzduší, přičemž zelená možná trochu nelogicky neznamená tu nejlepší, ale až druhou nejlepší po modré.

Rozborka

Teď v letním období jsem ani ve městě nezaznamenal jinou než modrou a hodnoty byly stále blízké nule. Spolu s čističkou se spouští i ionizátor vzduchu, který můžete pak manuálně vypnout.

Čištění jsem ale vyzkoušel alespoň cíleným zvířením prachu při zametání nepořádku vzniklého z drobné rekonstrukce. Čistička zvýšila výkon a zobrazovala chvíli červená čísla okolo 500 PM. Menší místnost zvládla velmi rychle.

Zvířený prach a čistička reaguje…

Na horní straně najdete hlavní ovládací tlačítka a fotocitlivý senzor. Čistička může běžet na automatiku, ale lze ovlivňovat rychlost ventilátoru (a tím jeho hlučnost), nastavit časovač (za jak dlouho se vypne), spustit tichý režim či aktivovat UV lampu. Na boku pod krytkou najdete senzor kvality ovzduší, který je dobré jednou za čas očistit navlhčeným vatovým tamponem.

Chytré funkce

Čističku lze ovládat z mobilní aplikace, jež je společná pro všechny produkty této značky. Kromě vzdáleného zapnutí a vypnutí na displeji uvidíte opět nejdůležitější hodnotu, tedy počet částic PM (aktuální úroveň znečištění). Teplota a vlhkost okolí jsou tu také a navíc jsou zde uvedeny i venkovní teplota (údaj zřejmě odněkud z internetu) a úroveň venkovního znečištění (co znamená tato hodnota mi jasné úplně není, zobrazuje totiž konstantní hodnotu).

V aplikaci můžete ovládat stejné funkce, jako tlačítky přímo na zařízení. Lze to ale dělat vzdáleně a navíc se právě odtud dají nastavit různé scénáře typu – Když nastane nějaká situace, tak se čistička zapne, vypne, nebo změní režim. Jde nastavit i scénář, kdy při překročení nějaké úrovně znečištění dojde k zapnutí, ale vypnutá čistička samozřejmě nic nedetekuje. Scénářů lze nastavit opravdu hodně, ale musíte si s tím vyhrát. Přednastavené tu žádné nejsou, což může být pro laika drobnou překážkou.

Hlučnost

Čistička umí být velmi tichá. Základní úroveň znamená asi 37 dBA (měřeno půl metru od zařízení) a klidně vedle ní můžete spát. Vyšší rychlosti už jsou vhodné spíše pro denní používání, nebo když nejste ve stejné místnosti. Naměřil jsem podle rychlosti ventilátoru 44, 48 a 55 dBA. Nejvyšší rychlost pak zblízka a v těchto horkách funguje i jako slabší ventilátor.

Napsat komentář