Japonsko má po 76 letech opět letadlové lodě. Letadla dodají Spojené státy

Japonsko má po 76 letech opět letadlové lodě. Zatím bez letadel a pilotů, takže jako první na palubě JS Izumo přistály americké F-35B. Japonci byli s letadlovými loděmi průkopníky a ještě v roce 1941 měli zřejmě nejsilnější loďstvo na světě. Nyní kvůli Číně začínají opět zbrojit a pomáhají jim v tom paradoxně Američané.
V říjnu došlo k zajímavé zkoušce, kdy americké F-35B přistály na cizí letadlové lodi. Dva letouny operující z letecké stanice námořní pěchoty Iwakuni odstartovaly z pevninského Japonska, ve vzduchu doplnily palivo a poté vertikálně přistály na japonské JS Izumo. Odlet již proběhl s využitím dráhy horizontálně
Zatím bez letadel
JS Izumo je deset let stará loď doposud klasifikovaná jako torpédoborec a nosič vrtulníků. Ovšem s vzletovou dráhou plné délky. V roce 2018 bylo rozhodnuto o její přestavbě na letadlovou loď, což zahrnovalo například izolaci letové paluby a podpůrné systémy pro letouny F-35B. Věž pro dohled i výtah pro letadla z hangáru již loď měla. Do roku 2030 dojde ke stejným úpravám ještě na sesterské lodi Kugo a japonci tak budou mít minimálně dvě letadlové lodě. Letadla mají zatím objednaná, čekají na dodávku 42 kusů amerických F-35B.
3 OCT, the #JMSDF conducted verification of takeoff and landing of the USMC F-35B to JS #IZUMO.
The JMSDF continues to steadily carry out the necessary modifications to the IZUMO class to acquire the capability to operate the F-35Bs. pic.twitter.com/0gtPNzrxQC— Japan Maritime Self-Defense Force (@jmsdf_pao_eng) October 5, 2021
Poslední japonskou letadlovou loď potopili Američané v roce 1945 a od té doby ostrovní stát útočné vojsko nebudoval. Kvůli rostoucí agresi Číny se to ale pomalu mění. Lodě třídy Izumo jsou spíše menšími letadlovými loděmi. Čína má nyní tři letadlové lodě (respektive třetí dokončuje), po dvou mají Itálie a Velká Británie. Spojené státy jich mají jedenáct.
zdroj: Popular Mechanics